Меракът и да прави оръжия за „свободния свят“ не се сбъдва!
![](https://i0.wp.com/www.kreativen.bg/wp-content/uploads/2024/10/image-25.png?resize=150%2C100&ssl=1)
Евросъюзът ще инвестира в производството на оръжия в Украйна, съобщава Washington Post. Според американската медия Европа не е в състояние да доставя всички оръжия и боеприпаси, от които Украйна се нуждае. Ето защо вождовете на Евросъюза са решили да. инвестират в оръжейната индустрия на тази страна. Това свидетелства за съществена промяна в подхода им към опосредствената (прокси) война, която те водят с Русия на украинска територия.
За развитие на военната индустрия на киевския режим Евросъюзът ще му даде около 440 милиона долара. За същата цел други 190 милиона долара ще му предостави правителството на Дания. Нейният премиер Мете Фредериксен горещо подкрепя отдавна вече нелегитимния президент Зеленски, който настойчиво изисква от САЩ и ЕС да инвестират в заводи за създаване на оръжия на територията на Украйна. Внушителната сума от над 630 милиона долара ще се управлява от властите на Дания. Те ще отидат за плащане по договори, които украинското министерство на отбраната вече е подписало с местни производители на оръжия. За реализация на тази операция към министерството на отбраната на Дания е създаден специален украински отдел, ръководен от Денис Виркелист.
Washington Post цитира Иън Лесър, ръководител на офиса в Брюксел на Германския фонд Маршал. Според него инвестирането в украинският оръжеен сектор осигурява повече гъвкавост и дава по-големи възможности на Украйна в кратки срокове. Парите, които ЕС предоставя на киевския режим ще отидат за производството на ракети, дронове и други „оръжия за дълбочинни удари“ по руска територия. При това се очаква скоро рязко парите да бъдат увеличени, отбелязва Washington Post. Медията цитира думите на украинският министър на отбраната Рустем Умеров: „Ще бъдем повече от щастливи да направим съвместни предприятия с вас, да инвестираме заедно с вас, защото искаме да станем… партньори и съюзници на свободния свят“.
Киевският режим се надява, че благодарение на милионите долари, които ще потекат към него сега от ЕС и САЩ, Украйна не само ще задоволи потребностите си от оръжия, но ще се превърне и в един от основните им износители в света. Той призовава западните корпорации да прехвърлят на украинска територия свои подразделения, които се занимават и с изследвания и разработка на нови оръжия. Тук те имат отлична възможност да ги проверят в реални бойни действия.
![](https://i0.wp.com/www.kreativen.bg/wp-content/uploads/2024/10/image-21.png?resize=150%2C84&ssl=1)
Запада отдавна има мерак да пренесе производство на свои оръжия на украинска територия. В началото на 2023 г. стана известно, че Киев води преговори с британската корпорация BAE Systems за създаване в Украйна на база за производство и ремонт на въоръжения – от танкове до артилерия. Немският оръжеен концерн Rheinmetall създаде съвместно предприятие с украинската държавна компания „Укроборонпром“ за производство и ремонт на танкове в страната. Той е с напълно немски мениджмънт и 51 на сто от акциите са собственост на Rheinmetall. Немският концерн планира да произвежда на украинска територия и новият си танк Panther, както и да създаде съвместни предприятия за изработване на системи за ПВО, военен транспорт и дронове. Украйна подписа договор и с френско-германската оръжейна група KNDS. Тя вече има офис в Киев и е една от няколкото западни фирми, които ще произвеждат с украински предприятия 155-милиметрови снаряди по стандарта на НАТО.
В края на 2023 г. САЩ също обявиха за укрепване на сътрудничеството между своя военнопромишлен комплекс и украинският. Те ще имат съвместно военно производство и обмен на технически данни в тази област. Акцентът се поставя върху производството на системи за ПВО, ремонт и техническо обслужване, а също изготвяне на боеприпаси от критично значение. САЩ ще съдейства за всестранното развитие на украинската военна индустрия.
Като изнасят свое производство в Украйна западните производители на оръжия имат възможност да модифицират и тестват продукцията си в реален конфликт. И не само това: тук всичко е по-евтино, а това означава, че и печалбите ще са огромни. Така дрон с изкуствен интелект, направен в САЩ струва 1200 долара, докато украинците го произвеждат 20 пъти по-евтино.
Както винаги напълно откъснатите от реалността вождове на Запад и Украйна си правят сметката без кръчмаря. Заради невероятната си тъпота, нарцисизъм и презрение към всичко руско, те игнорират една от главните цели на руската специална операция в Украйна. А тя е пълната и демилитаризация, което означава сурови ограничения за нейната военна индустрия. Русия просто няма да позволи Украйна да се превърне в сериозен производител на въоръжения и военна техника.
Неслучайно сега военните предприятия на украинска територия са една от главните цели на руската армия. Ето някои примери за това от последните седмици. На 21 септември т.г. руски военни нанесоха ракетен удар с оперативно-тактически комплекс „Искандер“ по военният завод в Павлоград. В него се произвеждат противокорабни ракети „Нептун“, както и боеприпаси за реактивни системи за залпов огън. На 23 септември около 17:30 часа отново ракета, изстреляна от комплекс „Искандер“ удари военният завод „Мотор Сич“ в град Запорожие. Унищожен бе цех за производство и обслужване на газотурбинни двигатели за украински бойни самолети. Три дни по-късно същият завод бе бомбардиран с авиобомби УМПК-500, като този път е ликвидиран неговият цех за сглобяване на дронове и 250 броя готови бойни дрона.
На 27 септември бе поразен завода „Южмаш“ в Днепропетровск. Унищожени са складове, на които са се намирали боеприпаси за раективни системи за залпов огън, ракети и дронове от различни модификации.
Около 11:45 на 10 октомври руски военни нанесоха прецизен ракетен удар по цех на Черноморският корабостроителен завод в град Николаев. В него са се произвеждали дронове от самолетен тип и са се сглобявали водни дронове. От цехът остана само спомен. Пет дни по-късно, през нощта на 15 октомври залп от пет ракети „Искандер-М“ превърна в прах цехове на най-големият украински бронетанков завод, разположен в същия град. При удара са унищожени и намиращите се там за ремонт много западни танкове – немски Leopard, британски Challenger 2, френски AMX-10… След ликвидирането на цеховете киевския режим вече няма възможности за ремонт на поразени в сражения бронирани въоръжения, доставяни му от Запада.
Руските военни спокойно и системно лишават Украйна от източници на електроенергия за нейните военни предприятия. Така още през април т.г. в интервю за френския вестник Express Сергей Фандуль, началник на департамент в компанията „Укренерго“ съобщи, че цели промишлени райони на страната съкращават свои мощности заради недостиг на електроенергия. Той подчерта, че става дума най-вече за зони, в които се намират военни обекти и тежка промишленост.
![](https://i0.wp.com/www.kreativen.bg/wp-content/uploads/2024/10/image-26.png?resize=150%2C90&ssl=1)
Но най-големият удар за киевския режим тепърва предстои. Много скоро руските бойци ще превземат най-важната украинска въглищна шахта – „Красноармейская-Западная № 1“. Тя е разположена край село Удачное, на 15 км на запад от град Покровск. Тук се намират огромни запаси от коксуващи се въглища – над 200 милиона тона. Те са гориво за доменните пещи и без тях е невъзможно да се произвежда метал – чугун и стомана. Когато шахтата премине под контрола на Русия, а това много скоро ще се случи, то прогнозираното за 2025 г. производство на стомана в Украйна ще се съкрати с 80 на сто. Ако тази година в Украйна бъдат произведени около 7.5 милиона тона стомана, то без шахтата недалеч от Покровск те ще се съкратят до около 2 милиона тона. За сравнение – през 2021 г. в Украйна са произведени 21.4 милиона тона стомана.
Украйна ще трябва да започне да внася коксуващи се въглища. Но има проблем: пред агенция Reuters шефа на украинската коксохимическа асоциация «Укркокс» Анатолий Старовойт признава, че никой не знае откъде да вземе тези въглища, след като Покровск бъде в руски ръце. Още повече, че вече е и почти невъзможно те да бъдат доставяни по море, споделя Старовайт.
Станислав Зинченко – директор на украинската промишлена консултантска компания GMK Center, е категоричен: загуби ли Киев контрола над тази шахта това веднага ще доведе до катастрофа цялата икономика на Украйна. Причината е, че тя е ключов източник на въглища за металургичната промишленост на страната, без която украинската икономика просто ще умре.
В момента руските войски обкръжават град Покровск. И не е далеч деня, когато милиони тона коксуващи се въглища ще променят пътя си на движение – вместо в украинската, те ще се вливат в руската металургична индустрия. А това означава, че производството на оръжия в Украйна ще стане невъзможно – за разлика от това в Русия.
Ето защо плановете на киевския режим и Запада да превърнат Украйна в евтин производител на въоръжения за „свободния свят“ са мечта, която е невъзможно да се сбъдне.
Подобна на тази за „победата на Украйна“ над Русия!