Натовските или руските: чии оръжия са по-добри?

Натовските или руските: чии оръжия са по-добри?

„Русия е икономическо джудже, тя е като бензиностанция, чийто собственик има атомна бомба“. Така в интервю за испанският вестник Pais през лятото на 2023 г. главният дипломат на Евросъюза тогава Жозеп Борел описа славянската държава. Всъщност той не каза нищо ново: представянето на Русия като изостанала,  немощна държава, която всеки момент ще се разпадне, винаги е била една от основните цели на русофобите на Запад и у нас. Но за тях тя стана свръхактуална след започването на специалната военна операция на Русия в Украйна. И вече  трета година те не престават да внушават на милиони хора и мита за едва кретащата руска индустрия.

Приоритетна тема за западни и родни манипулатори сега е и тази за огромното изоставане конкретно на руската военна промишленост в сравнение с  натовската. Според тях това обяснява  защо руската армия воюва с въоръжения, които са и наследство от съветската епоха. Те не могат да се сравняват с високотехнологичните оръжия, които Запада доставя на киевския режим. Днес на негово разположение са най-модерни танкове, реактивни системи за залпов огън (РСЗО), артилерия, бронирани автомобили, средства за противовъздушна отбрана (ПВО), дронове, противотанкови оръжия, боеприпаси, уреди за комуникация и т.н. Към това се добавя и богатата информация, която украинските военни получават в реално време за противника. Нея я осигуряват пак продукти на напредничавата западна военна индустрия – спътници, разузнавателни самолети, дронове и т.н. А подготвени натовски военни непрекъснато консултират украински офицери и генерали. Всичко това несъмнено ще принуди Русия да се предаде в обозримо бъдеще, вещаят западни и родни русофоби.

Но за техен ужас реалността се оказва много по-различна. По всичко личи, че руската армия няма да бъде разгромена. Напротив: тя уверено, максимално щадейки живота на руските  войници и офицери, постига целите, които са и поставени. И никак не е далеч деня, когато тайният кошмар на Запада ще се сбъдне –  киевският режим ще бъде принуден да подпише договор за своята капитулация.

Това предстои да се случи и защото руската икономика не просто не рухва, а бележи стабилен ръст. Днес  тя изпреварва най-големите западни държави по темп на икономическо развитие.  А техните  санкции като бумеранг се върнаха обратно там, откъдето бяха хвърлени. В края на октомври т.г. Международният валутен фонд направи извод, че спада на производителността на труда в Европа обхваща всички сектори – технологични и нетехнологични. Ето защо авторитетната организация понижи прогнозата си за ръст на европейската икономика до жалките 0.8 на сто.

Все повече западни експерти привеждат доказателства, че без евтеният природен руски газ Европа се деиндустриализира. На континента се закриват предприятия, ликвидират се цели сектори на икономиката – като химическата промишленост например. А като няма работещи заводи няма и ефективна военна индустрия.

Точно противоположна е ситуацията в Русия. През октомври т.г. Световната банка (СБ) повиши прогнозата си за ръст на руската икономика за тази и за следващите две години. Ако през юни т.г. тя предвиди нейн ръст  с 2.9 на сто, то през октомври СБ съобщи, че вероятно той ще е 3.2 на сто. Факт, който няма нищо общо с представата  за Русия като „бензоколонка с атомна бомба“.

Мощната икономика е предпоставка и за също така силна отбранителна индустрия. Състоянието на руската военна промишленост днес е несбъдната мечта на Запада. В края на октомври т.г. авторитетният американски Център за стратегически и международни изследвания (The Center for Strategic and International Studies – CSIS) публикува коментар, озаглавен: „Оценка на руските огневи удари в Украйна“. В него може да прочетем редове, които решително опровергават неспиращата нито за миг дезинформация на западни и родни манипулатори за безпомощността на руската армия. По данни на CSIS от 28 септември 2022 г. до 1 септември 2024 г. Русия е изстреляла общо 11 466 ракети и дронове. При това руската армия е използвала богат набор от различни модели – 52 вида въоръжения, от които 36 са уникални. Според експерти на CSIS това говори не само за големи настъпателни възможности на руската армия, но и за нейната стратегическа гъвкавост, която тя поддържа в конфликта. Равнището от над 22 ракети на ден, изстрелвани в продължение на почти две години е свидетелство за реално високият военен потенциал на Русия, заключава CSIS.

Американските експерти са прави: за успехите на бойното поле допринася не само високото качество на подготовката на руските офицери и войници, но и техните въоръжения.  От началото на конфликта през 2022 г. до октомври 2024 г. производството на ракетно-артилерийско въоръжение в Русия се е увеличило над 22 пъти, на средства за радиоелектронна борба и разузнаване – над 15 пъти, на боеприпаси  и средства за поразяване на противника – 14 пъти и т.н. Само производството на авиационни бомби е увеличено над 55 пъти!

По данни, публикувани от Forbes, Россия сега произвежда всеки месец над 170 балистични и крилати ракети с голяма далекобойност. Това и позволява да се запасява с тези високотехнологични оръжия и да осъществява по-продължителни масирани удари по време на настъпление.

В производството на оръжия Русия изпреварва НАТО със заплашителна скорост, пише The Wall Street Journal. Но натовци би трябвало да се тревожат повече от друго –  от факта, че руските оръжия са несравнимо по-боеспособни и ефективни от техните! В украинската степ пламтят американски танкове 1A1 Abrams, бронирани автомобили Bradley и Stryker, артилерия, радиолокационни станции (AN-MPQ-64 Sentinel, AN/TPQ-36, AN/TPQ-37, AN/TPQ-49, AN/TPQ-50, AN/MPQ-53), зенитно-ракетни комплекси Patriot…  Както и ъоръжения, произведени и доставени на киевския режим от Германия, Великобритания, Франция, Норвегия, Швеция, Нидерландия и др.

Руски средства за радиоелектронна борба (РЕБ) намалиха ефективността на най-модерните американски РСЗО HIMARS с над 90 на сто, пише The Atlantic. И припомня, че всяка изстреляна от HIMARS ракета, която бива свалена от руснаците, струва над 100000 долара!  Освен всичко друго това е и жесток удар по репутацията на американския оръжеен бизнес.

Интересно е и сравнението, което прави The Atlantic за иновациите на Запад и в Русия във военната област. За разлика от „склеротичните отбранителни индустрии на САЩ и НАТО“ руснаците постигат буквално зашеметяващи резултати в нововъведенията. Западни оръжейни системи се оказват остарели в мига, в който попаднат в Украйна, обобщава The Atlantic.

Джон Миършаймър е професор от Чикагския университет, един от най-известните съвременни изследователи. В свое интервю той заяви, че е шокиран от оръжието, което Америка произвежда. „Признавам, че съм потресен от това, колко лошо се труди това оръжие. Руснаците вършат блестяща работа за неговото неутрализиране. Хората в Пентагона признават – това не е моя риторика, те казват: руснаците са изкусни в неутрализацията на тези сложни оръжия“.

Попаднах на любопитна оценка на украински военнослужещи за натовските оръжия. Според тях най-надеждни са  тези натовски танкове, които се намират много, много далеч от предната линия – в дълбокия тил. Защото появат ли се те в зоната на сраженията, веднага започват да горят – като свещи.

А за производството на „кибритените клечки“, с които ги подпалват, отлично се грижи отбранителната промишленост на Русия. На същата тази държава, която по определението на русофобите, е просто „бензоколонка с атомна бомба“…

П.П.

И на публикацията ми „Натовските или руските: чии оръжия са по-добри?“  не е позволено да се появи на страницата на сайта ми във Фейсбук. Отново опит да се забрани  мнение, различно от това на управляващите. Жестокият контрол над думите е свидетелство за мракобесието, което ни носят  т.н. „демократи“ в публичното пространство.