За какво съществуват социалните мрежи?

Джордж Сорос е име, което е разпознаваемо добре на планетата. Роден е в еврейско семейство в Унгария през 1930 г., която напуска през 1947 г., за да остане във Великобритания. Десетилетие по-късно се прехвърля в САЩ, където благодарение на умели валутни операции натрупва милиарди долари. Основател е на фондацията „Отворено общество“, автор е на много книги, както и на доста нестандартни и влизащи в противоречие с традиционни разбирания възгледи за бъдещето на света, семейството и секса.
Но не към тях искам да привлека вниманието ви. За това у нас сега активно работят предостатъчно неправителствени организации, интелектуалци и журналисти, които печелят луди пари за да ни натрапват неговите възгледи.
Сорос публикува в авторитетната американска медия The New York Times остра критика към социалната мрежа Фейсбук и призова да се отнеме контрола над нея от съоснователят и, а сега главен изпълнителен директор и президент Марк Зукърбърг и главният и оперативен директор Шерил Сандбърг. Сорос е уверен, че ако нямаше политическа реклама във Фейсбук, Доналд Тръмп нямаше да бъде избран за президент на САЩ през 2016 г. Милиардерът вярва, че това може да се повтори и през тази година – мрежата на Зукърбърг отново да предостави на Тръмп пространство за разпространение на политическа реклама и критика срещу неговата опозиция.
Онова, в което се съмнявам, че са се замисляли някога милионите посетители на мрежата, особено пък най-младите е, защо всъщност го има Фейсбук. А основната причина, според Сорос, който определено разбира от тези неща е, че собствениците на тази социална мрежа правят страшно много пари. Тук интересите на Тръмп и Зукърбърг съвпадат, пише в The New York Times Сорос: президентът печели изборите, а Зукърбърг увеличава милиардите си. Сорос е убеден, че президентът на САЩ и собственикът на Фейсбук са се договорили така да бъдат настроени алгоритмите на Фейсбук, че Тръмп да победи.
„Аз повтарям и потвърждавам моите обвинения против Фейсбук, който се управлява от Марк Зукърбърг и Шерил Сандбърг – пише Сорос. – Те преследват една единствена цел: да максимализират печалби, без да ги интересуват последствията.“ Затова те трябва да бъдат лишени от контрола над Фейсбук, смята милиардерът.

Джордж Сорос не за първи път се нахвърля върху технологични компании от типа на Facebook, Google и др. Точно преди две години на икономическият форум в Давос, той ги обвини в манипулиране на съзнанието на милиони хора. Според него монополното положение на високотехнологичните (IT) гиганти ги е трансформирало в заплаха за обществото, която е способна да вреди на демокрацията. Тя предизвиква зависимост както при хазарта, подчерта тогава Сорос. Той сравни интернет-платформите с казино – там специални техники заставят играчите да похарчат всичките си пари. Те умишлено стимулират пристрастия към своите услуги, което може да е крайно вредно, особено за подрастващите, отбеляза милиардерът.
Според Сорос социалните мрежи заставят потребителите да губят своята самостоятелност и независимост. Той е убеден: способността да се влияе на съзнанието на хората, която притежават и съсредоточават в ръцете си няколко компании в света, заплашва самият принцип за свобода на мисленето. За него тези компании правят това с една единствена цел – своята финансова изгода.
Сорос предупреждава, че Facebook и Google са заплаха за демокрацията. За него напълно реална е опасността от създаване на алианси между държави и крупните IT-монополи, които притежават колосални информационни бази. В резултат ще последва обединяване на системите за корпоративен контрол с държавните мрежи за наблюдение и ще се появи развита система за тоталитарно следене. А нея не я е сънувал нито Олдъс Хъксли (автор на знаменитият роман „Прекрасният нов свят“), нито Джордж Оруел (създателят на „Фермата на животните“ и „1984“), твърди Сорос.
Милиардерът далеч не е първият, обърнал внимание на опасностите, които носят IT-гигантите за света. Шошана Зубов е професор в знаменитото Харвардско бизнес училище. Книгата и „Епохата на надзорния капитализъм“ се превърна в световен бестселър и стана една от най-цитираните на планетата ни. Тя също е убедена, че технологичните мастодонти изграждат нова версия на капитализма и директно заплашват устоите на демокрацията. Ползата от Google, Facebook и подобните на тях IT-корпорации е далеч по-малка, отколкото вредата, която нанасят на човечеството, е убедена Шошана Зубов. А цената, която ще ни се наложи да плащаме за възможностите, които те ни предоставят, ще е изключително висока. Facebook, Google, Amazon и др., не просто събират данни за нас – те строят един нов свят, основан на следене, е уверена авторитетната изследователка. Тя го нарича „надзор-капитализъм“: като работят изключително за максимализиране на печалбите си, IT-корпорациите създават общество, управлявано от машини и алгоритми. Те вече разполагат с предостатъчно информация, която им позволява да контролират всеки човек на планетата. А тези, които отказват да предоставят на компаниите своите данни, просто ще бъдат изключвани от най-важните услуги. Практиката, която сега следват IT-гигантите – да продават прогнози за индивидуалното поведение на хората, Зубов сравнява с търговията с роби в миналото.

Ей такива едни неща се случват в света, в който попаднахме. Уж бягахме от тоталитаризъм, но сме на път да се върнем отново в изходната си точка. При това контролът, който държавата е реализирала в миналото, много скоро ще ни изглежда като лека и забавна закачка.
Но това май вълнува умовете на малцина. А и те – за разлика от останалата част от човечеството, предпочитат да мислят със собствените си глави, а не да следват тълпата. Която впрочем отдавна се е отказала от този вид дейност.
Просто тя няма време за това, защото сърфира в социалните мрежи.