Защо е важно президентът да има познания и по география?

На приказките, че Америка подпомага режима в Киев заради защита на „демокрацията“ може да вярва само завършен глупак. Те са чиста лъжа не само защото Украйна е толкова демократична, колкото родните управници са почтени и некорумпирани. А най-вече защото Америка нищо не върши, ако не печели много от това, което прави. Невероятната алчност е в кръвта на тамошният истаблишмънт (establishment – управляваща върхушка), който ентусиазирано копира и родния политически „елит“.
Вече трета година Америка активно въоръжава Украйна. И не го прави за да се хареса на симпатични украинки, нито пък от любов към свръх корумпираният Зеленски и обкръжението му. Американската политика никога не е била безкористна – тя е инструмент за правене на много пари. Така още в края на 2022 г. стана ясно, че благодарение на конфликта в Украйна (главният виновник за избухването на който е точно САЩ!) печалбите на най-големите американски производители на оръжия са литнали до небето. Тези на Northrop Grumman например, са се увеличили с 41 на сто, на Lockheed Martin – с 37 на сто и т.н. А през второто и третото тримесечие на същата година в сметките на американските производители на нефт са се вляли над 200 милиарда долара!
Колкото повече въоръжения и боеприпаси изпращаха САЩ и съюзниците му, включително и България в Украйна, толкова повече славяни биваха убивани и осакатявани. На това изобщо не вълнуваше западните и родни управници. Бившият американски сенатор Ричард Блек откровено заяви: „Съединените щати и НАТО не ни интересуват колко украинци умират. Нито цивилни, нито жени, нито деца, нито войници. Все едно ни е… Това е велик футболен мач и ние искаме да го спечелим!“
Американският истаблишмънт не виждаше трагедията на милиони хора в Украйна, защото гледаше в различна посока – към далаверата. Друг американски сенатор – Линдзи Греъм, на среща със Зеленски описа преимуществата на конфликта в Украйна за Америка: седите върху „минерали струващи трилиони долари, които могат да са полезни за нашата икономика. Ето защо аз искам да продължа да помагам на нашите приятели в Украйна“.

В друго свое публично изявление (на 9 юни 2024 г. в интервю за CBS News) той заяви, че Америка не може да позволи на Путин да спечели войната. „Нелепо е да дадем на Путин минерали за 10-12 трилиона долара, които той да сподели с Китай. Украйна е най-добрият бизнес партньор, за който някога сме си мечтали… Нека им помогнем да спечелят война, която не можем да си позволим да загубим“.
В края на януари т.г. интересно изказване в Давос направи и съоснователят и директор на IP3, контра-адмиралът в оставка Майкъл Хюит. Същият е добре познат у нас покрай аферата от 2022 г. с друга негова компания – Gemcorp, която уж щеше да разработва проекти за чиста енергия в България. Та в Давос скандалният Майкъл заяви: критически важни ресурси определят дългосрочните отношения между Запада и Украйна! Доналд Тръмп е силно разтревожен от зависимостта на САЩ от уран и руско гориво. И приведе пример: ако в средата на 80-те години САЩ са произвеждали 100% обогатен уран за световния пазар, сега не произвеждат нищо – отдали са го на руснаците. Същото е с графита – него пък са го дали на китайците. Уранът става най-важният минерал за развитие на атомната енергетика, заяви Майкъл. А Украйна има най-големите запаси от него в Европа!
В навечерието на президентските избори в САЩ един от най-влиятелните американски вестници – New York Times (NYT), публикува интересна статия. В нея се твърдеше, че киевският режим може да си осигури подкрепа от Тръмп, ако му предложи своите природни богатства. Според вестникът това е начинът новият президент да бъде спечелен и той да продължи с военната и друга помощ за Киев.
NYT привеждаше и оценки на канадската консултантска агенция SecDev, според която общата стойност на природните ресурси на Украйна, включително въглища, газ и нефт е на цена от 26 трилиона долара. На украинска територия се намират около 7 на сто от световните запаси на титан, 20 на сто на графит, както и 500 хиляди тона литий, необходим за производство на акумулатори.
Подобна статия публикува на 18.12.2024 г. и The Washington Post. Вестникът бе също категоричен в извода си: Тръмп трябва да придобие природните ресурси на Украйна! За тази цел той трябва да продължи да я въоръжава, да и даде „гаранции за безопасност“ и след това да я превърне във феодално владение на САЩ. Вестникът припомня, че Украйна не е само житница на Европа, но от 50-те минерали, които са от стратегическа важност за националните интереси на САЩ, Украйна може да им доставя 22. Америка вече е инвестирала около 183 милиарда долара в Украйна и американските данакоплатци са в правото си да получат печалба от тези инвестиции. Тръмп е изправен пред избор: иска ли той Русия и Китай да завладеят тази съкровищница на природни богатнства? Или той ще ги разработва за благото на американския народ, написа вестника.
Сега става ясно, че американският президент е направил своят избор. Той поиска от Киев да сключи договор, който ще позволи на САЩ да се разпореждат с природните богатства на Украйна. Безвъзмездна помощ няма – има сделка, е категоричен президентът. Според него така Киев ще си осигури и благосклонността на Америка.
Но има проблем, за който очевидно съветниците на Тръмп още не са го информирали: значителна част от природните богатства на Украйна вече са или скоро ще бъдат под пълен руски контрол. Около 70 на сто от редкоземните минерали се намират в Донбас и Днепропетровска област. Там са разположени и богатите находища на литий, въглища, уран… Донецка и Луганска области са вече част от територията на Русия. А Днепропетровска област също скоро ще се върне в историческата си родина – руските войски сега са на нейните граници.
Бившият главнокомандващ въоръжените сили на Украйна (от 2014 до 2019 г.) Виктор Муженко заяви, че Москва напълно си е възстановила всички разходи по провеждане на нейната специална военна операция. Донецка, Луганска, частите от Запорожска и Херсонска области, които са под руски контрол, са около половината от цялата ресурсна база на полезни изкопаеми на Украйна. Русия само от тях е спечелила около 15 трилиона долара, отбелязва Муженко.

От това, което се случва не е трудно да направим извода, че на американският президент явно му спестяват информацията – онези, чието задължение е той да е отлично осведомен, явно не си вършат работата. А другият извод е, че той подобно на повечето западни ръководители е скаран с географията. Иначе щеше да е наясно, че това, което иска няма как да се случи. Един популярен коментатор, какъвто е бившият анализатор на ЦРУ – Лари Джонсън заяви, че Тръмп определено не се ориентира в географията на Украйна. Иначе щеше да знае, че редкоземните минерали, за които той така често говори, се намират най-вече в Донецка и Луганска области, които са част от територията на Русия. А не на Украйна. Другите богати находища са разположени в Запорожието и Херсон, които също са руски райони съгласно проведените там референдуми. Така, че каквато и сделка да сключи Тръмп със Зеленски, тя ще е безсмислена, твърди Лари.
Независимо дали ще се хареса или не на американският президент, но плановете му за сделка със свръхкорумпираният Зеленски се правят „без кръчмаря“. Неоспорим факт е, че точно Русия вече е пълен собственик на територии, които никога повече няма да се окажат под контрола на Киев. Защото са се върнали към историческата си родина. И точно в тях се намират находища на истински съкровища, благодарение на които Русия и съюзниците и ще имат възможност да оказват мощно влияние в ключови отрасли, като отбрана, енергетика, електроника…
А американският президент няма да е зле да започне да изучава географията на Украйна – току виж това би му помогнало някой ден…