Дронове, които правят една цяла индустрия безполезна!
![](https://i0.wp.com/www.kreativen.bg/wp-content/uploads/2025/01/l-443822.jpg?resize=150%2C92&ssl=1)
В началото на август 2024 г. руските военни за пръв път употребиха против въоръжените сили на Украйна (ВСУ) непознат дрон. Той също бе от категорията на широко използваните в конфликта FPV -дронове („вид от първо лице“ – First Person View). Така ги наричат заради способността им да предават в реално време гледки от камерите на дрона на монитор, очила или шлем с приемник на оператор. Той вижда това, което „наблюдава“ дрона по време на неговият полет – ефект, подобен на виртуалната реалност при компютърни игри. Но край село Гирьи (Беловски район на Курска област) украинска военна колона бе атакувана от неизвестни до този момент FPV-дронове. Десантът, натоварен на седем бронетранспортьори се е движел спокойно и самоуверено – украинците са вярвали, че са защитени от руски безпилотници чрез модерните западни средства за радиоелектронна борба (РЕБ), с които са разполагали. И донякъде те са били прави – украинската агресия в Курска област при започването и бе успешна и благодарение на използването на мощни западни средства за РЕБ, които буквално са заслепявали и сваляли от небето руски дронове.
Но грешката на украинците и на техните натовски „консултанти“ е в това, че са подценили руснаците. Те много скоро са намерили решение на проблема с РЕБ на противника. И благодарение на него бързо са ликвидирали край село Гирьи украинските бойни машини заедно с екипажите им и десанта, който те са превозвали.
Неголямото село в Курска област ще остане в историята на конфликта и с това, че край него за първи път руските военни са използвали FPV-дронове, управлявани от оптични кабели и затова напълно невъзприемчиви към радиосмущения. Те са наречени „Вандал“, на името на легендарният княз Вандал Новгородски – един от управителите на руския град Велики Новгород (Смоленск). Точно в този град група млади и ентусиазирани доброволци създадоха дрон, който променя правилата на играта в тяхното бойно използване.
Появата на „Вандал“ доказва, че и стара идея може да се окаже твърде ефективна, ако бъде използвана в нови условия. Момчетата, създали този дрон са се сетили за противотанковите управляеми ракети от съветско време, които са се управлявали чрез оптичен кабел. Те са добре познати и у нас – армията ни по времето на социализма бе въоръжена с изключително ефективните съветски бойни комплекси «Фагот» и «Конкурс». На изстрелваните от тях противоканкови ракети е монтирана „катушка“ (касета) с 20-километров кабел, началото на който е в пункта за управление.
Точно така работи и „Вандал“. Той се командва по оптичен кабел – нишка от кварцово стъкло с високо качество (клас «glass optic fiber cable»). Касетата с него е монтирана върху дрона и по време на полета постепенно се разплита. Кабелът е много здрав и не се къса при размотаването, което продължава на далечина около 20 км.
Това осигурява много предимства на „Вандал“ пред останалите традиционни FPV -дронове, управлявани чрез радиовръзка. Местоположението на оператора остава скрито за противника – няма радиоизлъчване. Връзката е стабилна, както и скоростта на предаване на информация до момента, в който дрона не порази целта. Тя може да бъде прекъсната единствено чрез срязване на кабела, което на практика е непостижимо. Качеството на картината, която получава оператора е превъзходно, дори и при много сложен релеф на местността – за разлика от другите видове дронове. И най-важното: максимално се увеличава точността на неговото попадение в целта!
„Вандал“ тежи около 2 кг и може да носи боеприпас около 4 кг при скорост на полета до 140 км/час.
![](https://i0.wp.com/www.kreativen.bg/wp-content/uploads/2025/01/l-437955.jpg?resize=150%2C92&ssl=1)
Западни медии оцениха високо нестандартното решение на руснаците. Американската Forbes коментира, ча образът, който получава оператора от дрона, управляван с кабел е с отлично качество, недостъпно за обикновените FPV-дронове заради смущения и загуба на сигнал. Forbes акцентира и на безсилието на най-съвременните средства за РЕБ пред „Вандал“. Заради отсъствието на радиосигнал оптично кабелните дронове и техните оператори е невъзможно да бъдат открити и локализирани посредством обикновените начини за намиране на посоката (пеленговане). Ето защо операторите на „Вандал“-и са в много по-голяма безопасност, отколкото при другите видове дронове. При тях сравнително лесно е да бъде установено местоположението на оператора и той да бъде елиминиран. Тези дронове са защитени и от електронни смущения и спуфинги (от англ. Spoof – измама, фалшифициране), които се използват за защита на обекти от дронове, прави извод Forbes.
Според медията появата на дронове, управлявани чрез кабел, е предупреждение за света, колко бързо се развива технологията на бойните дронове. Forbes посочва, че особено опасно ще е, ако подобни дронове попаднат в ръцете на терористи – те с лекота ще преодоляват сега съществуващите начини за защита от обикновени дронове. И така могат да доведат до огромни щети.
„Вандал“ бе първият руски дрон, управляван по кабел. А сега към него се появи и новият „Струна“. Той също предава данните със скорост не по-малка от 100 гигабайта в секунда и без никакви задръжки. В резултат на това оператора получава видеоматериал с високо качество, като същевременно има устойчив контрол над дрона.
„Струна“ работи по всяко време на денонощието и независимо от капризите на времето – снабден е с мощни топловизионни камери. Благодарение на система от датчици и високоточни жироскопи лети точно към целта, дори и ако релефа на местността е сложен и се налага да се издига на височина. Може да се пуска и от подземни укрития. Кабелът, по който се управлява на практика е невъзможно да бъде унищожен.
Руските военни дават висока оценка на дроновете, управлявани по оптичен кабел. Те са просто и затова ефективно решение на големият проблем, с който се сблъскват бойните дронове в полето на сраженията днес: все по-усъвършенстваните средства за РЕБ. И най-вероятно те кардинално ще променят полетата на сраженията в бъдеще. Появата на „Вандал“ и „Струна“ като нищо могат да направят една цяла индустрия, създаваща средства за РЕБ против дронове, на практика безполезна.
Разбира се, дроновете, управлявани по кабел едва ли ще заменят останалите видове безпилотници, които сега използват руските военни. Те ги допълват и заедно с другите високоефективни въоръжения на руската армия, гарантират нейната победа над Запада в опосредствената (прокси) война, която той и обяви на украинска територия.